Mi az a #teremtsükújra projekt?

„Teremtsük újra” – Szigetszentmiklósi úszóláp helyreállítási projekt

Iskolánkban már a kezdetektől hangsúlyos volt a fenntarthatóságra való nevelés és az ökológiai szemlélet kialakítása. Ebben a tanévben az Örökös Ökoiskolai cím elnyeréséért pályázunk. Ökoiskolai tevékenységünk szerves része, hogy rendszeresen szervezünk a Szigetszentmiklósi tanösvényre vízminőség vizsgálatokat és fajismereti gyakorlatokat. Így tisztában vagyunk azzal, hogy mit is okozott ezen a különleges élőhelyen az olajszennyezés.

Az utóbbi két tanévben az 5. és a 9. évfolyamos erdei iskolát helyben szerveztük meg, fenntarthatósági és digitális projekthétként. Célunk volt, hogy diákjaink projektoktatás keretében megismerjék a helyi természeti értékeket és ezáltal kialakuljon bennük a természet megbecsülése és megóvása iránti igény. A projekthetek témája az úszóláp megismerése (kialakulása, ökológiai szerepe) és az olajszennyezés volt. Ennek kapcsán fogalmazódott meg bennünk a már régóta körvonalazódó gondolat, hogy iskolánk, megfelelő szakmai segítséggel és támogatással, megvalósíthatja az úszóláp társulás helyreállítását.

A 9. évfolyam három osztályának egyik projektfeladata idén egy 1:5 arányú mesterséges úszóláp-modell elkészítése volt. A diákok projektmunkáiból végső projekttermékként egy kiállítást is rendeztünk „Teremtsük újra – úszóláp rehabilitációs projekt – előkészítő szakasz – 2021” címmel.

Ennek a kiállításnak a megtekintését követően egy olyan szakmai megbeszélésen vettek részt a meghívottak, amelynek témája a rehabilitáció megvalósítása, az ehhez szükséges támogatások megszerzése és az érintettek közötti együttműködés kezdeményezése volt. A megbeszélés 2021. november 25-én a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnáziumban volt.

A megbeszélésen részt vettek:

  1. Dr. Balogh Márton és Dr. Zöld-Balogh Ágnes úszólápkutatók
  2. Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatójának képviseletében Dr. Hegyi Zoltán, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság részéről
  3. dr. Pálos Annamária Tankerületi Igazgató képviseletében Balázs Anita és Takács-Koczka Orsolya, a Szigetszentmiklósi Tankerületi Központ részéről
  4. Nagy János polgármester képviseletében Bereczné Gombos Kata és Dornbach Ádám, a Szigetszentmiklósi Polgármesteri Hivatal részéről
  5. Kőszeghy Csaba, a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség elnökségi tagja
  6. Kissné Hegedűs Éva, a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium Igazgatója
  7. Sete Krisztina Beáta, a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium Természettudományi munkaközösségének vezetője
  8. Schwarczenberger Magdolna, a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium Öko-munkacsoportjának vezetője
  9. Czita Zoltán, a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium támogató mesterpedagógusa

A megbeszélésre meghívást kaptak, de nem tudtak részt venni:

  1. Rényeiné Kerepesi Erika – a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság Osztályvezetője (aki a projekt támogatását levélben jelezte)
  2. Udvari Zsolt – Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség Igazgatója (aki a projekt támogatását szintén levélben jelezte)
  3. Szendőfi Balázs – halkutató és természetfilmes, az „RSD – A marasztalt folyó” című dokumentumfilm készítője.

A megbeszélés napirendi pontjai voltak:

  1. A megjelentek köszöntése, bemutatása
  2. A fenntarthatósági és digitális projekthét bemutatása
  3. A projekthét projekttermékeinek bemutatása (kiállítás megtekintése)
  4. Együttműködés (Milyen formában tud létrejönni a megjelentek között?)
  5. Javaslatok megbeszélése (Ki mivel tud hozzájárulni a megbeszéltek megvalósításához?)
  6. Megállapodás (a vállalások írásbeli rögzítése szándéknyilatkozat formájában)
  7. Határidők kijelölése
  8. Kapcsolattartás (jelenléti ív készült).

A megbeszélést követően támogató szándéknyilatkozatot kaptunk az úszólápkutatók, a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség és a Szigetszentmiklósi Polgármesteri Hivatal részéről.

A projekt mellékelt ütemezési tervében felsorolt tevékenységekhez kértük a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szakmai útmutatását, esetleg anyagi támogatását. A nemzeti park képviselője biztosított minket arról, hogy a kért szakmai útmutatást és támogatást megadják. Az erről szóló nyilatkozat elkészítése és számunkra való megküldése folyamatban van. Ezek után fordulunk a Kormányhivatal Hatósági Osztályához, amely szervezet ezt a tevékenységet engedélyezni jogosult.

Related Post